Skopelos – mała grecka wyspa, na której możesz poczuć się jak w raju. Miejsce, w którym nakręcano sceny do filmu „Mamma Mia”. Kraina, która na mapie wygląda jak spłaszczony, zielony saksofon, z wystającymi fragmentami. Jedna z licznych wysepek archipelagu Sporady Północne, ale jedna z niewielu zamieszkałych. Pachnąca, przyjazna, cicha, świetnie nadająca się na wakacyjny urlop. Położona jest w zachodniej części Morza Egejskiego, pomiędzy wyspami Aonissos a Skiathos. Jak możesz się na nią dostać? To główne pytanie, na które udzielimy odpowiedzi w poniższych tekście. Poza tym dowiesz się jeszcze:
- Jaki jest koszt biletów na promy i jak długo trwa rejs na Skopelos z wybranych przez nas portów;
- Gdzie i jak najłatwiej zakupić bilety;
- Czy obok tych najbardziej znanych połączeń promowych są też inne, z których warto skorzystać, udając się na wycieczkę do Skopelos;
- Ilu jest operatorów promowych oferujących rejsy turystyczne w stronę Peparithos (starogrecka nazwa tej egejskiej wyspy).
Jak przybyć na wyspę Skopelos?
Na mającej powierzchnię 96,3km2 Skopelos nie ma lotniska. A to oczywiście oznacza, że dotrzesz na tę piękną grecką wysepkę tylko drogą morską. Można więc powiedzieć, że miejsce to już od starożytności wita i kusi żeglarzy. Ty nie będziesz jednak kapitanem łodzi, a jedynie szczęśliwym pasażerem, który nie może doczekać się ujrzenia na własne oczy tego bajkowego połączenia kolorów: zieleni sosen, turkusu morza i szarych skał. Musisz wiedzieć, że są częste promy na Skopelos, który wypływają z portów ze Skiathos oraz Aonissos. Są też przeprawy z miasta Volos znajdującego się na wschodnim wybrzeżu Grecji albo z północnych Salonik położonych nad Zatoką Salonicką.
Promy z Volos na Skopelos
Najszybciej przybędziesz na Skopelos, gdy wylądujesz na Skiathos, a następnie wsiądziesz na pokład promu. Jednak najpierw chcemy Ci polecić inną trasę. Mimo że jej długość wynosi ponad 70 km, czyli około 40 mil morskich, to warto udać się w taki rejs. Ważne, że promy na Skopelos kursują cały rok i jest ich od 4 do 11 w ciągu tygodnia. Nic dziwnego, że aż tyle. Jest kilku operatorów obsługujących te połączenie: Blue Star Ferries, Seajets, Aegean Flying Dolphins i Anes Ferries oraz Hellenic Seaways.
Ile kosztuje prom z Volos na Skopelos?
Promy na Skopelos z Volos docierają do trzech portów. Są nimi: Chora, Glossa i Agnontas. Cena biletu może być różna. Wpływa nią konkretna oferta przewoźnika, wybrane miejsce na statku czy dodatkowe opcje (np. związane z przewozem auta). Średni koszt waha się więc od 30 do 50 euro w jedną stronę. Nie będziemy podawać, ile to jest w polskich złotówkach, bo w Grecji płaci się zawsze w walucie państw Unii Europejskiej.
Jak długo płynie prom z Volos na Skopelos?
Takie pytanie najbardziej ciekawi osoby cierpiące na chorobę morską. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Rzadko zdarza się sztorm na tej trasie. Jeśli już wieje, to maksymalnie 20 km/h, a zatem odczujesz jedynie niewielkie bujanie statkiem. Jednak czas podróży może wynieść nawet do 4 godzin, dlatego warto mieć przy sobie aspirynę albo poprosić członka załogi o lek w razie wystąpienia nudności. Na szczęście są też promy na Skopelos poza sezonem, które mniej zapchane, szybciej dopływają do celu (nawet w czasie 1 godziny i 55 minut). Najważniejsze, że obojętnie na jaki prom nie wsiądziesz, zawsze będzie to rejs w komfortowych warunkach.
Jak dostać się z Salonik na Skopelos?
Z Salonik na Skopelos też dostaniesz się promem. Nie jest to zaskakująca informacja. Wszak Saloniki to drugie co do wielkości greckie miasto, położone na północy Grecji, nad Morzem Egejskim. Skoro tak, to musi mieć wybudowany, duży port morski. Faktycznie. Tamtejszy port to wrota do południowo-wschodniej Europy. Zbudowany jest blisko centrum, 16 km od międzynarodowego lotniska Makedonia oraz 1 km od dworca kolejowego, dlatego dojazd do niego jest ułatwiony. Bez problemu znajdziesz stamtąd połączenia promowe na Skopelos – w sezonie wypływają co najmniej 4 statki firmy Seajets.
Jak długo płynie prom z Salonik na Skopelos?
Promy na Skopelos są bardzo szybkie, dlatego rejs nie potrwa co najwyżej 4 godziny. Można zatem śmiało stwierdzić, że to połączenie jest lepsze od tego z Volos, choć sama odległość jest znacznie dłuższa (98 mil morskich, czyli 182 km).
Ile kosztuje prom z Salonik na Skopelos?
Podróż morska z Salonik na Skopelos nie dłuży się w nieskończoność, a statki są nowoczesne i rozwijają odpowiednią prędkość. Skoro to prawda, to wydaje się, że koszt biletu jest tak duży, że nie stać Cię będzie na jego kupno. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z aktualnym cennikiem zapłacisz raptem 40 euro. Jest to najmniejsza znaleziona cena za rejs w jedną stronę.
Prom z Portu Mantoudi na Skopelos, ile kosztuje bilet
Wyżej wspomnieliśmy o tych najpopularniejszych połączeniach. Ale okazuje się, że są też promy na Skopelos z Mantoudi. Jest to port znajdujący się dokładnie na północno-wschodnim wybrzeżu Euboea Island. Evia, bo tak nazywa się ta malutka grecka wyspa (3,7 km2), może pochwalić się nie tylko dziewiczą przyrodą, ale też niewielkim portem.
Odległość z Mantoudi do głównego portu Skopelos to jakieś 39 km (24 mile). Czas podróży zajmie więc półtorej godziny. A ile kosztuje bilet? Cena zależy do wybranego promu – tutaj pasażerowie mają do dyspozycji miejsca na statkach należących do Anes Ferries lub Sea Jets. Wydasz zatem do 25 do 34 euro.
Połączenia promowe między Skopelos a Alonissos
Choć więcej turystów przybywa do Skopelos ze Skiathos (ze względu na znajdujące się tam lotnisko), to jakaś część przypływa również z Alonissos. Nie powinno to dziwić, bo przecież Alonissos to wyspa, która słynie z niezwykłego parku morskiego i błękitnych jaskiń.
Możesz więc liczyć na dość częste połączenia promowe. Operator Hellenic Seaways obsługuje do 3 kursów dziennie, a konkurencyjny Anes Ferries aż do 9! Rejsy trwają krótko, bo od 20 do 30 minut (na trasie morskiej, które dystans wynosi 15 mil).
Ile zapłacisz za bilet na trasie Alonissos-Skopelos?
Bilet na poszczególne rejsy kosztuje 11-14 euro, ale możesz też trafić na tańszy, jeśli dokonasz rezerwacji online z wyprzedzeniem. Wtedy zakupisz wejściówkę na pokład nawet za 8 euro.
Połączenia promowe między Skopelos a Skiathos
Częściej wybierane są jednak promy na Skopelos płynące bezpośrednio ze Skiathos. Nie powinno to wcale zaskakiwać. Wyspa ta leży najbliżej Skopelos (tylko 12 mil morskich). Poza tym Skiathos jest odwiedzane przez kilkaset tysięcy turystów rocznie. Umożliwia to droga lotnicza, dzięki której łatwo można dotrzeć na tę perłę Sporad Północnych.
A gdy już wylądujesz na Skiathos, to błyskawicznie dostaniesz się na prom. Tym bardziej że w szczycie sezonu np. do portu Glossa kursuje kilka statków dziennie! Są to promy następujących przewoźników: Anes Ferries, Blue Star Ferries oraz Aegean Flying Dolphins. Wszystkie zabiorą Cię na Skopelos nawet w czasie 15 minut.
Ile zapłacisz za bilet na trasie Skiathos-Skopelos?
Ceny są trochę mniejsze niż w przypadku połączenia promowego Alonissos-Skopelos. Wynoszą od 8 euro w wzwyż, choć możesz zakupić bilet w cenie 7 euro. Ważne też, że podróż odbywa się w sposób bezpieczny, a kończy się w jednym z trzech portów: Glossa (Loutraki), Skopelos (Chora) albo Agnontas.
Jak mogę zarezerwować bilety promowe na Skopelos?
Promy na Skopelos nie są jak autobusy zatrzymujące się na przystankach. Ne zakupisz biletu u kierowy/kapitana. Aby tego dokonać, skorzystaj z Internetu. Ktoś powie, że przecież niektóre większe porty mają automaty z biletami, ale w przypadku tych mniejszych najlepszą albo często jedyną możliwością jest właśnie nabycie biletu online. Jest to wygodny sposób, bo możesz to zrobić o każdej porze dnia i nocy, siedząc w pokoju hotelowym. Jednym z takich miejsc w Internecie, gdzie bezpiecznie zarezerwujesz bilet na prom, jest Direct Ferries. To zaufana, popularna platforma, na której znajdują się wszystkie najnowsze rozkłady rejsów wraz z ich cenami.
Porada praktyczna nr 1: Zawsze staraj się rezerwować bilety na prom z wyprzedzeniem po ułożeniu planu całej podróży. Wtedy uzyskasz najbardziej dla siebie korzystną ofertę cenową.
Porada praktyczna nr 2: Sprawdzaj też, czy dany przewoźnik ma do zaproponowania jakieś ciekawe zniżki. Jeżeli podróżujesz z dziećmi, to mogą one płynąć za darmo (pod warunkiem, że są to niemowlęta albo dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 lat, starsze otrzymują zniżkę nawet do 50 procent).
Warto wiedzieć: W serwisie Direct Ferries masz możliwość bardzo szczegółowego wyszukiwania tras morskich według preferowanej daty, czasu trwania rejsu oraz – co najważniejsze – oferty konkretnego przewoźnika promowego.
Promy na Skopelos – podsumowanie
Skopelos to wyspa, na której idealnie odpoczniesz chłonąc magiczny, grecki, klimat. Jednak już sama podróż drogą morską okaże się dość relaksacyjna. Dla wielu ludzi to właśnie rejs promem jest przyjemniejszą formą podróżowania od samolotu, mimo że trwa znacznie dłużej. Skąd bierze się taka opinia? Płynąc przez Morze Egejskie, możesz po prostu podziwiać niesamowite widoki, a korzystając z drogą lotniczej, ujrzysz co najwyżej chmury, przestraszony, czy uda się lądowanie. A na promie? Tam „czas staje w miejscu, gdy patrzysz w wodę, ona uspokaja Cię”.
Oczywiście podróżując na Skopelos, nie masz wyboru, bo czeka Cię i tak rejs statkiem w dwie strony. Ważne jednak, że rozprostujesz nogi i będziesz mógł nawet spacerować po pokładzie. Masz więc większą swobodę działania i różnych czynności, o który w samolocie możesz tylko pomarzyć. Co więcej, możesz w trakcie rejsu – nawet tego najkrótszego – zanucić z innymi pasażerami jedną z 18 popularniejszych pieśni żeglarskich (jeżeli nie znasz słów, to kapitan statki na pewno Cię ich nauczy). A kiedy już postawisz stopę na lądzie, to zatańczysz jak Grek Zorba, krzycząc: „Witaj Skopelos, bajeczna wyspo!”, a następnie zaśpiewasz jeden z przebojów grupy Abba, który tak pięknie wybrzmiał w musicalu „Mamma Mia!”.
Warto wiedzieć: Smutni mogą być jedynie miłośnicy i właściciele czworonogów. Okazuje się bowiem, że na pokład promu do Skopelos nie wolno zabierać ze sobą żadnych zwierząt domowych.
Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?