Przewodnik po Skopelos, co zobaczyć, zwiedzanie, hotele

, , Tagi , , , , , , , , , , , ,

Wakacje w Grecji – jak to magicznie brzmi, prawda? Nie oznacza to jednak, że nie jest realne. Wielu Polaków jako cel swojej podróży wybiera właśnie ten najcieplejszy, południowy kraj Europy. Nic dziwnego. Wszak można zakochać się w jego malowniczych krajobrazach i docenić fakt, że ma dostęp aż do czterech mórz. Co jednak ciekawe, to nie sama Grecja, a jej wyspy, takie jak: Ateny, Kreta, Rodos czy znane ze słynnej piosenki Santorini, są najchętniej odwiedzane przez obieżyświatów. Są piękne, to oczywiste. Ale wśród nich „ukryła się” pewna wyspa, która nie jest aż tak sławna. Ba! Wydaje się nawet, że jest, może nie tyle niezamieszkała przez ludzi, co „nieskażona” przez tłumy przyjezdnych. Na północy w całości pokryta lasem, hipnotyzująca swoją zielenią. Na południowym wschodzie „patrząca” na „obcych” surowym okiem (ze względu na skalne tereny).

Skopelos, bo o niej mowa, wchodzi w skład archipelagu o nazwie Sporady Północne w zachodniej części błękitnego Morza Egejskiego. Dopiero w 2008 roku jej walory zaczęli odkrywać zagraniczni gości. Dlaczego? Bo wtedy premierą miał popularny musical pt. „Mamma Mia!”. Dzięki temu filmowy każdy mógł zobaczyć białe domy z niebieskimi okiennicami, historyczne uliczki czy urokliwe plaże. Ale to jak smakowanie lizaka przez papierek, dlatego część widzów szybko postanowiła osobiście przybyć na tę wysepkę. Nasz szczegółowy przewodnik po Skopelos spowoduje, że również weźmiesz z nich przykład i spędzisz tutaj wymarzony urlop.

  • W jaki jednak sposób dotrzeć do tego greckiego raju, w którym zapomnisz o codziennych kłopotach?;
  • Czy przez cały rok świeci tam słońce, a więc każda pora jest dobra na wycieczkę na Skopelos?;
  • Cym się poruszać, aby wygodnie odkrywać każde zakamarki wyspy?;
  • Co ma do zaoferowania turystom? Które wspaniałe atrakcje cieszą się największym zainteresowaniem i czy wszystkie dotyczą w jakiś sposób wspomnianej na wstępie, słynnej produkcji filmowej z Meryl Streep w roli głównej?;
  • Jakie są ceny na wyspie, czy to drogie do życia miejsce?
  • Które z wielu hoteli na wyspie wybraliśmy specjalnie dla Ciebie, abyś przenocował w wymarzonych warunkach?

To tylko część pytań i kwestii związanych z tym miejscem. Jak najbardziej obszerne odpowiedzi na nie udzielimy w poniższym tekście. Wierzymy, że ów przewodnik po Skopelos pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i zapamiętać najważniejsze, praktyczne informacje.

Jak się dostać na wyspę Skopelos?

Wiesz już, że znajduje się ona na Morzu Egejskim. Lecz nie jest samotną wyspą. Sąsiaduje bowiem ze Skiathos oraz Alonissos. Wyżej użyliśmy określenia wysepka. Nie do końca jest to słuszne słowo, bo Skopelos nie należy do najmniejszych lądów. Ma przecież powierzchnię liczącą około 96 km2. Może się pochwalić bajkowymi lasami sosnowymi, lecz przyciąga też zapachem drzew oliwkowych i migdałowych. Będziesz oczarowany dziewiczym charakterem całego obszaru. Ale też zaskoczony, bo przecież nazwa wyspy w tłumaczeniu na język polski oznacza „ostrą skałę” (zawdzięcza ją wysokim klifom na północnej stronie).

Tak pięknie zaczęliśmy opowiadać o tej greckiej wyspie, na którą – zgodnie z mitem – pierwsi przybyli Stafylos i Peparethos (bracia, synowie Ariadny i Dionizosa – boga płodności i winnej latorośli). Ty nie będziesz mieć ze sobą sadzonek oliwek, ale zapewne będziesz się zastanawiał, jak tutaj dotrzeć współcześnie? Cierpliwości! Już odpowiadamy. Okazuje się, że jedyną możliwością dotarcia na Skopelos jest droga morska. A więc nic się nie zmieniło od czasów starożytnych. Podróż tam odbywa się za pomocą promu albo katamaranu. Najpierw jednak musisz wylądować na lotnisku w Skiathos, gdzie w porcie wejdziesz na pokład odpowiedniej łodzi, która zabierze Cię w pół godziny do jednego z trzech portów: Glossa (Loutraki), Skopelos (Chora) albo Agnontas. Odbywa się kilka rejsów dziennie – co świadczy o dobrze rozwiniętej turystyce wodnej.

Ile kosztuje prom na Skopelos?

Co mówi przewodnik po Skopelos? Cena biletu zależy od kilku czynników, np. dodatkowej opcji przewozu auta czy wyboru konkretnego operatora promowego. Zawsze jednak będzie to podróż w komfortowych warunkach. Ile więc zapłacisz, aby móc popłynąć na Skopelos? Jeśli zdecydujesz się na trasę ze Skiathos (choć jest też inna, o czym jeszcze wspomnimy), którą dostaniesz się do portu Glossa, to wówczas wydasz raptem 7 euro (maksymalnie 14,50 euro).

Warto wiedzieć: Oferowane są 50-procentowe zniżki, ale głównie dla stałych mieszkańców wyspy, studentów greckich uniwersytetów oraz dzieci w wieku od 5 do 10 lat (młodsze, co najwyżej 4-letnie popłyną za darmo). Ty jako turysta z zewnątrz możesz z nich skorzystać, jeśli masz orzeczoną niepełnosprawność i podróżujesz z opiekunem lub inną osobą towarzyszącą.

Czy dostanę się z Aten na Skopelos?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Każdy przewodnik po Skopelos wyjaśni, że jest to możliwe, ale nie bezpośrednio. Co to znaczy? Po prostu najpierw, będąc już w Atenach, musisz odbyć ponad 300-kilomterową podróż autobusem do miasteczka Volos – położonego w Tesalii w Grecji kontynentalnej, na Półwyspie Pelion. Dlaczego? Bo w nim znajduje się port, z które często wypływają statki w kierunku Sporad. Pamiętaj jednak że takie dłuższe połączenie promowe to koszt wahający się od 26 do 51 euro. Na szczęście rejsy organizowane są regularnie przez cały rok.

Porty na Skopelos, współrzędne

Jesteś ciekaw, jak kapitanowie promów z taką łatwością dopływają do portów na Skopelos? Znają dokładne współrzędne na mapie. Wiedzą, na jakiej szerokości i długości geograficznej znajdują się te miejsca docelowe (łącznie cztery, co wyróżnia tę wyspę na tle wielu innych i stanowi swojego rodzaju osobliwość). My też znamy te dane, dlatego możemy się nimi podzielić.

Do najpopularniejszego, północnego portu Glossa, leżącego u samych stóp miasteczka o ten samej nazwie, przybywają promy ze Skiathos (ze względu na małą odległość). Loutraki (inna nazwa tej przystani) ma następujące współrzędne geograficzne: 39°9,82’N 023°36,88’E. Z kolei Skopelos (Chora), czyli największy z portów leży na 39°7,35’N 023°44,03’E. Południowy, rybacki Agnondas, który jest bardziej zatoką ma takie współrzędne: 39°4,99’N 023°42,59’E. Jest też mała przystań dla jachtów na zachodzie – Neo Klima (39°8,28’N 023°38,58’E).

Kotwicowiska na Skopelos

Skoro już jesteśmy w portach, to warto też odkryć inne, wyznaczone obszary, w których jest na tyle płytko, że mogą tam zakotwiczać niewielkie statki. Takich miejsc, jak udowadnia nasz przewodnik po Skopelos, jest co najmniej kilka. Gdzie zatem są kotwicowiska? Trafisz na nie w:

  • Zatoce Stafilos (w sezonie spotkasz tu sporo jachtów);
  • Zatoce Limmonari (schronisz się przed wiatrem, a piaszczyste dno bez problemu utrzyma kotwicę);
  • Zatoce Panormos (mająca dwie odnogi, kotwiczenie odbywa się przy pomocy długich cum);
  • Zatoce przy kapliczce Ag. Ioannis (kapitan musi uważać, bo na dnie znajdują fragmenty skał);
  • Zatoce Glisteri (idealna na krótkie postoje niewielkich statków);
  • Aghios Georgios (małe zatoczki; jeżeli morze jest spokojne, to jacht zacumuje na chwilę, a Ty wtedy wykąpiesz się w błękitnej, krystalicznie czystej wodzie).

Czy na Skopelos jest lotnisko?

Wcześniej już była mowa, że na Skopelos popłyniesz promem lub innym statkiem. Jak się więc domyślasz nie ma tej wyspie portu lotniczego. Ten jest zbudowany 30 km na zachód, na – o dziwo – mniejszej, ale bardziej „okupowanej” przez turystów wyspie Skiathos (49 km2).

Ciekawostka: Zanim będziesz odpoczywał w całkowitej ciszy w raju, który tutaj opisujemy, najpierw musisz zapanować nad emocjami i pokonać strach jako pasażer samolotu. Dlaczego? Okazuje się, że w niewielkim lotnisku na Skiathos jest tylko jeden, krótki pas startowy o długości 1628 m. Jeżeli pilot nie ma odpowiedniego przeszkolenia, to może dojść do wypadku w trakcie podejścia do lądowania.

Pogoda na Skopelos – kiedy się tam wybrać

Przygotowany przez nas przewodnik po Skopelos zawarł już informacje na temat tego, jak dostać się na tę rajską wyspę. Nie wiesz jednak jeszcze, kiedy się na nią udać, aby w pełni cieszyć się ze swoich najlepszych wakacji.

Skoro mamy do czynienia z klimatem typowo śródziemnomorskim, to jasne jest, że najlepszym czasem na podróż będzie sezon letni. W sierpniu temperatura przekracza nawet 30 stopni. Ale nadal bardzo ciepło jest też we wrześniu – wtedy możesz się spodziewać 23 st. Celsjusza. Z kolei w lipcu najmniej pada. 16 mm – tyle wynosi łącznie suma opadów w tym wakacyjnym miesiącu. Zimą natomiast w ciągu dnia słupek rtęci spadnie do 14 stopni, a zatem wciąż jest to dość przyjemna aura. Jeśli jednak przede wszystkim zależy Ci na kąpielach w morzu i nie zwracasz uwagi na liczbę turystów, to wybierz lipiec – temperatura wody wynosi wtedy aż… 28 stopni Celsjusza!

Jak duża jest wyspa Skopelos?

Gdyby porównać Skopelos do Skiatos, to wówczas „bohaterka” niniejszego artykułu wcale nie okaże się taka mała. Wszak ma 96 km2 (37 mil kwadratowych), a jej sąsiadka jedynie 49 km2. Jednak, gdyby zestawimy ją z Kretą (82260 km2), to na mapie jest ledwo widoczna, szczególnie z lotu ptaka. Lecz jako jedna z części Sporad Północnych (w sumie jest tam 24 wysepek, z czego pięć ja zamieszkałych), na zachodnim Morzu Egejskim, prezentuje się „okazale”, albo raczej „muzycznie”, bo ma kształt saksofonu („szyja” na północnym zachodzie). Nie jest tak chętnie odwiedzana, jak kosmopolityczne Skiathos, bo trudniej się na nią dostać, lecz za to oferuje coś, czego Skiathos nie ma.

Nie bez powodu, jak mówi każdy przewodnik po Skopelos, trafisz na „Zieloną i Błękitną Wyspę”. Tak bujnej zielonej flory i tak niebieskiej wody nie znajdziesz raczej na żadnej innej wyspie greckiej. Kilka tysięcy mieszkańców jest zachwyconych, że ich dom jest właśnie taki, że porasta go ponad 5 mln sosen (50% powierzchni) i blisko 60 tys. drzewek oliwnych. Co też istotne, nie daje się we znaki północny i silny wiatr o nazwie meltemi. Tutaj wieje on rzadko i słabo, bo omija akurat ten obszar.

Jak poruszać się po Skopelos?

Powiedzmy, że już przybyłeś na Skopelos. Jednak co dalej? Czy będziesz na miejscu poruszał się… pieszo albo na rowerze? Nie! Wzdłuż wyspy i pomiędzy nią a Skiathos możesz pływać jako pasażer jednej z wielu wodnych taksówek (minimalny koszt to 150 euro). Jest ich więcej niż tradycyjnych pojazdów na kołach o podobnym przeznaczeniu.

Jeżeli chcesz natomiast wygodnie odkrywać różne niesamowite części lądu, to wsiądź do wypożyczonego auta. Rozwiązanie to nie jest jednak polecane tym osobom, które nie są dobrymi kierowcami albo nie mają prawa jazdy. Dla nich znacznie lepszą opcją będzie autobus prywatnej firmy (bilety od 2 euro w górę). Lokalny transport funkcjonuje dość dobrze (są trzy linie autobusowe). Przejazdy (zaczynające się na dworcu centralnym w mieście Skopelos – zachwycającej stolicy wyspy) odbywają się na trasie do 40 km (po drodze asfaltowej). Bez problemu i często dostaniesz się w ten sposób do najbardziej znanych miejsc (jest do kilkunastu kursów dziennie o rożnych godzinach).

Praktyczna porada: Może się zdarzyć, że w sezonie nagle ulegną zmianie rozkłady jazdy, a autobus będzie zbyt zatłoczony. Czytaj więc informacje na przystankach i wybieraj te kursy, które są najbardziej komfortowe.

Ile kosztuje wynajem samochodu na Skopelos?

Jeżeli jednak za kierownicą czujesz się jak ryba w wodzie, to śmiało, bez zastanawiania, wynajmij samochód. Pytanie tylko, jaki dokładnie oraz ile za taką usługę będziesz musiał zapłacić. Śpieszymy więc z odpowiedzią. Wypożyczenie auta na Skopelos kosztuje od 85 euro za jeden dzień albo od 250 euro za tydzień. Przewaga wynajętych pojazdów nad busami polega na tym, że dzięki tym pierwszym dojedziesz dosłownie wszędzie – też do miejsc trudniej dostępnych (bez problemów z bagażami, rodzinnie, wygodnie).

Praktyczna porada: Nie wszędzie dotrzesz za pomocą zwykłych aut osobowych. Niektóre odcinki dróg są wyboiste. A to oznacza, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z SUV-a, czyli pojazdu z napędem na cztery koła.

Wypożyczalnia aut na Skopelos, tani wynajem samochodów

Wyżej wspomnieliśmy, ile zapłacisz za możliwość poruszania się autem przez całą dobę. Mamy jednak dobrą wiadomość – możesz znaleźć tańsze oferty. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Discover Cars. To profesjonalna w wyszukiwarka – niezawodna platforma, na której możesz dokonać rezerwacji wynajmu samochodu w formie online.

To ogromna baza zawierająca wypożyczalnie samochodowe z całego świata, dlatego nie powinieneś się dziwić, że także Skopelos umieściło tam swoje firmy. Korzystając z Discover Cars, masz do wyboru zarówno małe, jak i średnie pojazdy. Co więcej, z opcją bez limitu kilometrów i bezpłatnego anulowania rezerwacji! Najniższa cena, jaką odszukaliśmy to 23 euro za dobę (w przypadku zwykłego auta ekonomicznego). Wsiadając za kółko SUV-a, będziesz musiał wcześniej uiścić opłatę w wysokości 82 euro. Jedną z wypożyczalni, która oferuje wyjątkowo korzystne usługi wynajmu jest EXER, a najlepszym miesiącem pod względem cennika, jest maj.

Ceny na wyspie Skopelos

To piękna wyspa. Zarówno nasz przewodnik po Skopelos, jak i relacje podróżników na ich prywatnych blogach potwierdzają, że to prawda. Ale czy „piękne” są też ceny, czyli ogólny koszt życia na tej greckiej wyspie? Okazuje się, że nie jest pod tym względem źle. Stali mieszkańcy uprawiają oliwki albo zarabiają, dzięki branży turystycznej – nie narzekają na jakość życia. Nie jest to miejsce bardzo drogie, ale w porównaniu do największych miast w Grecji, ceny za towary mogą być nieco wyższe.

Warto jednak, abyś udał się np. do jednego z mini marketów albo supermarketów. Tam zakupisz konkretne produkty w optymalnych cenach, takie jak: karton mleka (w średniej cenie od 1,20 do 1,40 euro za jeden litr), chleb (1 euro), 1 litr wody (0,4 euro) czy kawę (1 euro). Za piwo zapłacisz 1,5 euro, a za butelkę wina maksymalnie do 15 euro (w zależności od objętości i marki).

Warto wiedzieć: Równie ważnym towarem, co produkty spożywcze, jest oczywiście paliwo. 1 l benzyny kosztuje 1 euro, a auto z silnikiem diesla zatankujesz za 1,2 euro.

Co warto zjeść będąc na Skopelos

Zanim wyruszysz zwiedzać najciekawsze miejsca na wyspie oraz wypoczniesz na jednej z malowniczych plaż, mamy inną propozycję. Nasz przewodnik po Skopelos zaprosi Cię do poznawania smaków tego regionu Grecji.

Na Skopelos „rządzą” oliwki, owoce morza oraz słodycze, w tym ciasta. Powinieneś spróbować chociażby gotowanego w cebuli granika (gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny strzępielowatych). Danie to w języku greckim znane jest jako Rofos Stifado. Pyszny jest też homar pieczony z makaronem orzo (mały, wysuszony makaron kształtem przypominający ziarna ryżu). Tę potrawę znajdziesz w menu jako Astakos Giouvetsi. Jeśli natomiast chodzi o słodkości, to rozsmakujesz się w deserze o jakże dziwnej nazwie: „Skopelitiki Tiropita”. Cóż to takiego? To tradycyjny placek serowy – bardzo cienkie ciasto zrobione z mąki (filo), wody i odrobiny oleju, ale dodatkowo nadziane kozim serem feta i zawinięte w taki sposób, że przypomina ślimaka. Palce lizać! Co tam jakieś kalorie i fakt, że ten rarytas smażony jest na tłuszczu. Poza wyżej wymienionym daniami, stylowe restauracje (np. Muses czy Molos Taverna) poczęstują Cię też złotym miodem i koniecznie suszonymi śliwkami. Mało tego, będą zachwalać i grecki gulasz wołowy.

Warto wiedzieć: „Najlepsza oliwa pochodzi ze Skopelos”. Tak zgodnie twierdzą wszyscy Grecy. Nie zdziw się zatem, że na tej wyspie jest tłocznia oliwy, którą możesz odwiedzić.

Atrakcje wyspy Skopelos, co zobaczyć i zwiedzić

Jesteś najedzony i uśmiechnięty? To fajnie! Lecz do pełni szczęścia brakuje najlepszych atrakcji, jakie ma do zaoferowanie ta urocza grecka wyspa. Zacznij zwiedzanie od stolicy, czyli Skopelos, znanej wśród miejscowych jako Chora. Następnie zajrzyj do klasztorów, przyjedź do wsi Glossa, odkryj zagadkowe grobowce oraz zobacz miejsce, gdzie Sophie (wcielała się w nią Amanda Michelle Seyfried) i Sky – młodzi bohaterowie filmu „Mamma Mia” brali ślub.

Zwiedzanie miasta Skopelos, co zobaczyć, atrakcje

Kiedy znajdziesz się w głównym mieście, to wreszcie odkryjesz, czym jest spokojne życie. W głębi miasta będziesz przechadzał się wąskimi uliczkami, przy których nie brakuje wielu kawiarenek czy małych sklepów. Gwarnie zrobi się dopiero w porcie. A co warto tu zobaczyć? Przewodnik po Skopelos zachęci Cię do wejścia do kościoła imienia świętego Remigiusza – patrona rybaków. To właśnie Remigiusz, jak głosi słynna legenda, pokonał wielkiego smoka i uratował w ten sposób wyspę przed totalną zagładą.

Na pewno zwrócisz też uwagę na samą zabudowę. Wzrok przyciągają bowiem domy w kolorze biało-niebieskim z czerwonym dachem i przytwierdzone do ich ścian drewniane, wysokie balkony, bogato zdobione różnymi kwiatami. W tym mieście jako pierwszy miał zamieszkać wspomniany Stafylos, a na jego terenie trafisz też na ruiny zamku weneckiego z XIII wieku.

Ciekawostka: Cofnijmy się do 1936 roku. Wtedy archeolodzy odnaleźli na skraju odległego, południowo-wschodniego półwyspu grób, wyglądający jak królewski. W środku był miecz mający złotą rękojeść. Nie wiadomo, czy to Stafylos, ale i tak to miejsce nazwano na jego cześć.

Klasztory na wyspie Skopelos

Szybko odkryjesz, że miejscowy ludzie są przywiązani do religii. Na całym obszarze wyspy jest pobudowanych ponad 300 obiektów sakralnych (m.in. kapliczek), w tym 120 kościołków w samym najstarszym Skopelos – opisanym już przez nas mieście. Ale są też klasztory, o których warto coś napisać. Mowa chociażby o:

  • Klasztorze Agios Ioannis Prodromos (musisz go zwiedzić, aby ujrzeć oryginalne freski pochodzące z XIV wieku oraz przypomnieć sobie też scenę ślubu Donny z Samem, czyli Meryl Streep z Piercem Brosnanem – oczywiście z musicalu „Mamma Mia!”).
  • Klasztorze Evangelistria (3,5 km od miasta Skopelos; prezentuje się jak zamek, ale to ważny obiekt w stylu bizantyjskim, z pięknymi ikonami z 1712 roku, odnowiony w połowie XVIII wieku);
  • Klasztore Agios Efstatios (położony na północny zachód od miasta Skopelos; roztacza się z niego piękny widok na północne wybrzeże).

Kapliczka św. Jana – atrakcja z filmu „Mamma Mia”

Jeśli pragniesz jednak przypłynąć na wyspę głównie po to, aby podążać śladami rozśpiewanych bohaterów musicalu (ach te piosenki ABBY!), to nie możesz przegapić pewnej kapliczki. W języku greckim nazywa się ona Agios Ioannsi, czyli podobnie jak wyżej wspomniany klasztor. Tłumacząc na polski – kapliczka Świętego Jana (w której nakręcano finałowe momenty z filmu).

To niezwykła atrakcja, ale uwaga! Będziesz musiał najpierw wspiąć się na samotną skałę, znajdującą się na wysokości 100 m. Dlaczego? Bo tam położony jest ów kościółek, a dokładniej w północno-zachodniej części wyspy. Strome jest to zbocze, na szczęście na sam szczyt prowadzą wykute w skale schody. Jest ich prawie 200, czeka Cię więc spory wysiłek – nie będziesz raczej podskakiwać radośnie z piosenką „Mamma Mia” na ustach, jak to czyniła Meryl Streep. Ale i tak wchodząc pod górę, będziesz miał w myślach słowa refrenu: „Moja, moja, jak mogę ci się oprzeć?”. A gdy jeszcze wkroczysz tam ze swoją partnerkę/partnerem, aby się oświadczyć, to już całkiem poczujesz się jak w bajce. Dodatkowo spojrzysz na oszałamiające widoki, jakie rozpościerają się poniżej.

Zwiedzanie Miasteczka Glossa na wyspie Skopelos

Po zobaczeniu tego, co jest w mieście Skopelos, warto też udać się 11 km na północny zachód. W jakim celu? Tam zbudowane jest miasteczko albo raczej większa górzysta wioska pamiętająca bardzo dawne czasy (kobiety nadal ubierają się w tradycyjne stroje – foustanes). Chodzi o Glossę, gdzie mieszkańcy zajmują się uprawą winnic. To niezwykle klimatyczne miejsce, w którym wąskimi uliczkami dotrzesz do małego placu z postawionym obok kościółkiem. Otworzysz też drzwi do Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Fundacji Greckiej zwanego nieprzypadkowo przez mieszkańców Muzeum Morskim (ze względu na książki i zdjęcia poświęcone morzu i statkom, także łodziom podwodnym).

Tajemnice Skopelos – Grobowce Sendoukia

Czy to już wszystkie atrakcje, których nie pominiesz w trakcie swojego pobytu na Skopelos? Oj nie! Jest też najbardziej tajemnicze, przyprawiające o gęsią skórkę, miejsce. Żaden przewodnik po Skopelos, w tym nasz, nie może „machnąć ręką” na to cudo. Chodzi o 4 wykute w skale grobowce. Nawet badacze nie są do końca zgodni, kogo tam pochowano. Sendoukia Graves sprawiają, że możesz poczuć się, jakbyś był w mistycznej krainie. Najprawdopodobniej jest to miejsce pochówku piratów kapitana Barbarossy, czyli „Rudobrodego”. Ewentualnie mogą się tam znajdować skrzynie ze skarbami. Lecz jest też przypuszczenie, że to dawno temu grobowce stworzono po to, aby odbywały się przy nich starożytne rytuały z epoki neolitu. Największy jest długi na 6,5 stóp i szeroki na 3,5, a jego głębokość to 2,5 stopy (pamiętajmy, że 3,3 stopy to 1 metr).

Jak dotrzeć do Grobowców Sendoukia?

Bardzo krętymi ścieżkami należy wspiąć się na zbocze, drugiego co do wysokości szczytu – Delphi (ponad 500 metrów), najlepiej z przewodnikiem. Najpierw jednak przybądź do starej osady Avgeri i do Skopelos Country Villas. Stamtąd wyruszysz pieszo, korzystając z wiejskiej drogi. Po 45 minutach (pokonaniu 600 metrów) będziesz u celu. Wypatruj znaku z napisem Sendoukia.

Przewodnik po Skopelos – całodniowa wycieczka po wyspie

Co ciekawe, będąc na Skopelos, nie musisz odkrywać jej sekretów samemu. Łatwiej będzie, jeżeli zarezerwujesz wycieczkę, organizowaną w profesjonalny sposób. Szczególnie polecana jest całodniowe wycieczka po Skopelos śladami filmu „Mamma Mia!”. Wystarczy, że dokonasz zakupu takiej atrakcji w tym miejscu. Wówczas w cenie ponad 40 euro za osobę weźmiesz udział wyprawie, podczas której:

  • wsiądziesz do wygodnej furgonetki, która zawiezie Cię do zachodniego wybrzeża;
  • odwiedzisz kaplicę św. Jana, opisaną już przez nasz przewodnik po Skopelos;
  • zrelaksujesz się na dwóch plażach Kastani i Agnontas, popijając drinki i pływając w ciepłym morzu;
  • w drodze powrotnej zahaczysz o lokalizacje przy Cape Amarandos, zwaną „trzema drzewami”, gdzie Sophie czytała pamiętnik swoje mamy, nucąc przebój pt. „Honey, Honey”.

Gdzie kręcili „Mamma Mia” w Grecji?

Komediowy musical w reżyserii Phyllidy Lloyd, nominowany do Złotych Globów, był wielkim kinowym hitem. Co ciekawe – nikt na ekranie nie mówił, że akcja dzieje się na Skopelos. Widzowie dowiedzieli się, że wydarzenia rozgrywają się na wyspie Kalokairi. Okazało się, że to fikcyjna kraina. Gdy jednak odkryto, w jakim tak naprawdę miejscu realizowano zdjęcia, to rozpoczął się turystyczny „boom”!

Ale Skopelos to nie jest jedyna lokalizacja, gdzie pracowała filmowa ekipa. Część scen nagrywano również na Skiathos w miejscowości Damouchari oraz na Thassos. A niektóre również daleko od greckich wysp, bo w słynnym Pinewood Studios w hrabstwie Buckinghamshire i u wybrzeża Kalifornii.

Jakie są najlepsze plaże na Skopelos

Wyspa Mamma Mia” ma też atrakcje, które spodobają się miłośnikom wypoczynku nad morzem. Dzięki doskonałej linii brzegowej, możesz bez problemu, szybko dojechać do jednej z wielu piaszczystych plaż. Czytając nasz przewodnik po Skopelos, dowiesz się, jakie plaże wybraliśmy specjalnie dla Ciebie, abyś poczuł się jak w wymarzonym, ciepłym raju.

Plaża Kastani

Dlaczego akurat tę plażę wybraliśmy jako pierwszą? Kastani znajduje się 13 km od Zatoki Amarandos, w zachodniej części wyspy. Biały piasek z drobnymi kamykami, zielone rośliny, wyraziście błękitne morze i fakt, że tutaj też była kręcona scena do musicalu, powoduje, że to bardzo popularna miejscówka. W sezonie letnim bywa tutaj dużo turystów. Jeśli nie przeszkadza Ci, że nad morzem jest tłoczno, to wtedy świetnie spędzisz swój wolny czas. W innym wypadku lepiej udaj się na mniejszą , plażę, np. na Milię.

Plaża Glisteri

Kolejna „głośna” plaża (mając na myśli popularność). Wyremontowana w 2018 roku. Udostępnia leżaki, koi nerwy dobrą muzyką puszczaną w pobliskim barze. Położona 4 km od stolicy wyspy, przyciąga dodatkowo przepięknym gajem oliwnym, który – jak się domyślasz lub wiesz – także „wystąpił” w filmie „Mamma Mia!”. Nie mamy jednak do czynienia z plażą typowo piaszczystą. Więcej jest tutaj bowiem otoczaków i białych skał. Najwygodniej będzie, jeśli przybędziesz do niej quadem lub ewentualnie skuterem (takie pojazdy też możesz wypożyczać na terenie Skopelos).

Plaża Agnontas

Tak nazywa się nie tylko sama plaża, lecz również mała wioska rybacka, zbudowana 10 km od miasta Skopelos (łatwy dojazd autobusem). Na miejscu zauważysz parasole i będziesz mógł wypocząć na leżaku. Co więcej, będziesz mógł wynająć łódkę i wspólnie z greckim, doświadczonym kapitanem wypłynąć w krótki rejs (nucąc jednocześnie piosenki ABBY). Blisko tej plaży swoje dania dnia serwuje klimatyczna tawerna – zjesz w niej zawsze świeże owoce morza (np. kalmara nadziewanego serem o nazwie halloumi, stworzonym z mieszanki mleka krowiego, owczego i koziego).

Plaża Limnonari

Na koniec zapraszamy na plażę, która zajmuje wysokie miejsce w rankingach na tę najpiękniejszą. Mowa o Limnonari, co w języku greckim oznacza „małe jeziorko”. Nieprzypadkowo jest tak nazywana. Bo to przecież taka mała, urokliwa strefa dla osób, które cenią sobie ciszę i spacery wzdłuż lasu sosnowego (możesz dojść do niej od wioski Agnontas, bo to tylko około 1,5 km drogi albo dojechać z położonego 10 km dalej Skopelos). Limnonari jest plażą „samotną”. Ukrytą w dolinie, do której prowadzi ścieżka obrośnięta z dwóch stron drzewkami oliwnymi. Jej znaki rozpoznawcze to piaskowo-kamieniste podłoże (szczególnie bliżej morza), białe skały podobne do tych w Glisteri. Obok odkryjesz też jaskinie, ale bardziej będziesz zainteresowany możliwością obserwowania podwodnego życia dzięki działającemu niedaleko, dobrze wyposażonemu, centrum nurkowemu – Skopelos Diving.

Top 5 hoteli na Skopelos

Profesjonalny przewodnik po Skopelos albo innej greckiej wyspie, nie może oczywiście zapomnieć o zaproponowaniu czytelnikowi najlepszych noclegów. Wszak musisz gdzieś się przespać po dniu pełnym wrażeń. Dzięki założonemu w połowie lat 90. XX wieku serwisowi Booking.com, służącemu do rezerwacji zakwaterowania online, przygotowaliśmy listę pięciu świetnie ocenianych hoteli. Obiektów o bardzo dobrym standardzie, najczęściej prowadzonych przez osoby prywatne, które zawsze służą swoją pomocą.

Limnonari Beach Rooms – rezerwuj tutaj

Adres: Limnonari Skopelos, Skopelos, 37003, Grecja

Pierwszy z polecanych przez nas hoteli to trzygwiazdkowy Limnonari Beach Rooms. Jest to tak naprawdę pensjonat z dziesięcioma, klimatyzowanymi pokojami, z bezpłatnym dostępem do Internetu WiFi, wyposażonymi między innymi w drewniane biurko i pakowną szafę. Mieści się blisko Cape Amarandos (Przylądka Amarandos), dlatego będziesz mieć ułatwiony, niemal bezpośredni dostęp do plaży (szczególnie do Limnonari, bo jak sama nazwa wskazuje, obiekt zbudowany jest dosłownie w tym miejscu, kilka kroków od linii brzegowej). Na jego terenie znajduje się ogród i taras dla gości, a także – co ważne – darmowy parking. Hotel oferuje opcję z własnym wyżywieniem, ale daje też możliwość wspólnego gotowania w kuchni. Obok znajduje się też tawerna, dlatego najesz się do syta.

Do portu w miejscowości Skopelos będziesz mieć jedynie 8,5 km. Jak więc widać, niemal wszędzie będziesz miał rzut kamieniem. To nie wszystkie zalety Limnonari Beach Rooms. Warto też nadmienić, że zarówno z okien, jak i balkonu widok jest nieziemski. Dobrą informacją jest również to, że w każdej cenie będziesz zawsze mógł skorzystać z prywatnej łazienki z prysznicem (gorąca kąpiel da ci wiele przyjemności).

Villa Watermill – zarezerwuj w tym miejscu

Adres: ΣΚΟΠΕΛΟΣ, Skopelos, 37003, Grecja

Drugi hotel jest jeszcze bardziej imponujący. To czterogwiazdkowa, wyjątkowa Villa Watermill, w której pokój powinni zarezerwować rodziny z dziećmi albo niewielkie grupy wycieczkowe. Dlaczego? Bo nieruchomość ta położona jest tylko ponad 1 km od portu. Jej gospodarze to ludzie przyjaźnie nastawieni do każdego turysty. Mimo, że obiekt zwany jest willą, to tak nie wygląda. Są to po prostu dwa niskie domy zbudowane w promieniu 10 m od siebie, z których jeden to odrestaurowany tradycyjny młyn wodny (jedyny taki na całej wyspie). Połączone tarasem, mają piękne, stylowe, jasne, a co za tym idzie, jakże przytulne, wnętrza!

Watermill jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania. A na jakie udogodnienia możesz liczyć jako gość z Polski? Skorzystasz chociażby z okrągłego, odkrytego basenu, a także z salonu z telewizorem z płaskim ekranem. Co więcej, wyśpisz się w jednej z kilku sypialni na bardzo wygodnym łóżku. Jeżeli chodzi o kuchnię, to ma ona standardowe wyposażenie – m.in. lodówkę i piekarnik. Z kolei w kilku łazienkach jest zamontowany prysznic, a w szafkach ułożona czysta pościel oraz ręczniki. Spędzając czas w Villi Watermill, będziesz podziwiał widoki na Morze Egejskie i samo miasto – Skopelos. Dodajmy też, że zaparkujesz wypożyczone auto na bezpłatnym parkingu.

Skopelos Village Hotel – rezerwuj tutaj

Adres: Skopelos Town, Skopelos, 37003, Grecja

Trzeci z hoteli jest najbardziej luksusowy. Nic dziwnego. Ma przecież pięć gwiazdek, a to oznacza, że jego wyposażenie jest doskonałe (łącznie jest do dyspozycji gości aż 35 pokoi). Nocując tutaj, serio poczujesz się niczym gwiazda filmowa. Poziom obsługi to iście światowy poziom. Oczywiście z powodu takiego standardu, musisz zdawać sobie sprawę, że zapłacisz sporo grosza. Okazuje się, że najniższa cena z nocleg, dotycząca zakwaterowania w pokoju dwuosobowym, wynosi prawie 140 euro. Lecz warto się wykosztować, gdy jesteś fanem filmu „Mamma Mia”. Dlaczego? W hotelu odbywają się bowiem wieczory tematyczne związane właśnie z tym lubianym musicalem.

Świetne jest też samo położenie. Apartament Skopelos Village Hotel znajduje się tylko 600 m od centrum miasta Skopelos (10 minut spacerem). Goście mogą popływać w prostokątnym basenie, a codzienne poranne śniadania w formie bufetu sprawią, że smaki Skopelos zostaną z Tobą na zawsze.

Ninemia Villa in Skopelos – rezerwuj w tym miejscu

Adres: Καραβοτσάκισμα, Skopelos, 37003, Grecja

Przedostatni z hoteli, który musiał być opisany przez przewodnik po Skopelos, ma taką opinię jednego z gości: „to niesamowite miejsce, perfekcyjnie urządzone, przestronne, czyste, z najlepszym widokiem”. Po takiej rekomendacji nie masz innego wyjścia, jak zarezerwować nocleg w obiekcie Ninemia Villa in Skopelos. Jakie ma on jeszcze zalety? Co powoduje, że pobyt w tym hotelu okaże się strzałem w dziesiątkę?

Na przykład jadalnia i kuchnia, która ma pełne wyposażenie (nawet użyjesz ekspresu do kawy). Podobnie sypialnia i łazienka, gdzie codziennie znajdziesz czyste ręczniki. Pokoje też prezentują się znakomicie – mają balkon, telewizory z płaskim ekranem; bez problemu będziesz mieć dostęp do szybkiego WiFi. Lecz to nadal nie wszystkie plusy Ninemia Villa in Skopelos. Na terenie obiektu jest oczywiście parking – zostawiając na nim auto, nie musisz uregulować żadnych opłat. Poza parkingiem, skorzystasz również z sezonowo odkrytego basenu czy grilla. Odpoczniesz też w ogrodzie.

Trzeba też dodać, że z hotelu Ninemia Villa jest bardzo blisko do ważnych pod względem turystycznym miejsc. Do plaży w Skopelos jest tylko 1,1 km. Port mieści się natomiast w odległości 1,6 km od tego obiektu.

Fasolaki, Skopelos Town – zarezerwuj tutaj

Ares: Psila Alonia, Skopelos, 37003, Grecja

Ostatni, piąty hotel wybraliśmy nie tylko z powodu 100 pozytywnych opinii zadowolonych gości. Czyżby o jego wyjątkowości decydowała lokalizacja? Tak, ale najbardziej przyciąga oryginalna nazwa, a brzmi ona – Fasolaki, Skopelos Town. Oferta tego gustownie urządzonego obiektu jest ogólnie podobna do tej, jaką mają powyżej przedstawione hotele. A jednak wydaje się, że trzygwiazdkowy hotel Fasolaki ma najbardziej przestronne wnętrza. Potwierdzają to nocujący tam zagraniczni turyści. Chwalą oni również fakt, że mogli robić pranie w nowoczesnej pralce. Mało tego, w kuchni o dużych rozmiarach, dzięki zamontowanej płycie i piekarnikowi, z łatwością gotowali obiady.

Łącznie w Fasolaki, Skopelos Town goście mają do dyspozycji sześć pokoi – wszystkie są klimatyzowane, w każdym znajduje się telewizor z płaskim ekranem. W niektórych opcjach zakwaterowania zapewniono też możliwość wyjścia na balkon albo patio. Wypoczynek w tym hotelu jest polecany z jeszcze jednego powodu. Nie mamy jednak na myśli serwowanych codziennie śniadań kontynentalnych. Mowa o tym, że obiekt ten ma… własną wypożyczalnię samochodów! Nie powinny więc zaskakiwać znakomite oceny dla tego hotelu.

Wakacje All Inclusive na Skopelos – gdzie szukać ofert

„Mając przed sobą” ten przewodnik po Skopelos, dowiesz się, że biura podróży oferują na tej wyspie specjalne wakacje. Mowa o Wakacjach All Inclusive, z których powinni skorzystać turyści z całego świata. Dlaczego? Bo w takiej opcji i konkretnej cenie mieści się też nocleg, wyżywienie czy inne ciekawe usługi. Nie wydajesz dodatkowych pieniędzy i cieszysz się z pełni udanego urlopu. Takie oferty możesz odszukać na różnych portalach internetowych poświęconych turystyce. Wystarczy, że zajrzysz tutaj albo klikniesz w to miejsce.

Czy warto jechać na Skopelos?

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po Skopelos pozwoli Ci podjąć słuszną decyzję. Dzięki nam zaplanujesz bowiem wycieczkę, której nigdy nie zapomnisz. Każda grecka wyspa jest malowniczą krainą, kuszącą zapachami (ach te gaje oliwne…), smakami, krajobrazami i zabytkami. Lecz wysepki należące do archipelagu Sporady Północne mają w sobie coś unikatowego. Przyciągają sielankową atmosferą. Pomagają odseparować się od kłopotów domowych i rodzinnych, i tych związanych z pracą. Taka jest Skopelos. Faktycznie, można odnieść wrażenie, że czas płynie tu wolniej. Dlatego jak najbardziej warto, a nawet trzeba przynajmniej raz w życiu pojechać, a raczej popłynąć na tę bajkową wyspę.

Wrażenia będą na pewno niezapomniane. Ten przewodnik po Skopelos, który miałeś okazję przeczytać, poinformował Cię, kiedy najlepiej się udać się na rajską, grecką wyspę. Wiesz również, co zwiedzić w pierwszej kolejności i na których plażach rozłożyć się na kocu, by wrócić do Polski, chwaląc się wspaniałą, równą, brązową opalenizną. A na pytanie: „gdzie byłeś?”, możesz odpowiedzieć śpiewająco: na „Zielonej i Błękitnej Wyspie”. Takie miano przyznała Skopelos Międzynarodowa Organizacja Biopolityki. Brzmi fantastycznie, prawda? Nie czekaj więc z rezerwacją biletów – najpierw lotniczego (na Skiathos), a następnie na prom (nim dostaniesz się na Skopelos). Co ważne, nawet jesienią urlop na tej wyspie okaże się dobrym pomysłem.

Przewodnik po Skopelos – podsumowanie

Podsumowując, powyższy, obszerny tekst to dopiero początek naszej wspólnej przygody i podróży na „ostrą skałę”. Do Skopelos jeszcze powrócimy w kolejnych „opowieściach o tej bajkowej krainie”. W nich szerzej przedstawimy na przykład restauracje, w których możesz zjeść smaczne tradycyjne obiady, a także zaproponujemy znacznie więcej miejsc noclegowych. Ponadto odpoczniemy na kolejnych, bardzo piaszczystych plażach, jednocześnie tańcząc i głośno, jakże radośnie śpiewając: „Mamma mia, here I go again. My, my, how can I resist you? Mamma mia, does it show again? My, my, just how much I’ve missed you”.

Czy Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson oraz Anni-Frid Lyngstad, tworzący legendarny zespół ABBA, kiedykolwiek przybyli na Skopelos? Tego nie wiemy. Lesz jesteśmy pewni, że gdyby tutaj przypłynęli, od razu by się w tej krainie zakochali.

Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?

Dodaj komentarz